Product details
Approvals
| Approvals | ![]() |
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate No. (UR) | E60693 |
General ordering data
| Version | Fuse terminal, Screw connection, dark beige, 2.5 mm², 6.3 A, 400 V, Number of connections: 2, Number of levels: 1, TS 35 |
| Order No. | 1763940000 |
| Type | WTR 2.5/SI |
| GTIN (EAN) | 4032248107735 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 97 mm |
| Depth (inches) | 3.819 inch |
| Depth including DIN rail | 97.5 mm |
| Height |
|
| Height (inches) | 2.362 inch |
| Width | 5.1 mm |
| Width (inches) | 0.201 inch |
| Net weight | 14.72 g |
Temperatures
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -50 °C…75 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 120 °C |







