Product details
Approvals
| Approvals |
|
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
General ordering data
| Version | Feed-through terminal, PUSH IN, 95 mm², 1000 V, 232 A, dark beige |
| Order No. | 2694060000 |
| Type | A2C 95/120 |
| GTIN (EAN) | 4032248395484 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 90 mm |
| Depth (inches) | 3.543 inch |
| Height |
|
| Height (inches) | 3.996 inch |
| Width | 25 mm |
| Width (inches) | 0.984 inch |
| Net weight | 170 g |
Temperatures
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |






