Product details
Approvals
| Approvals |
|
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
General ordering data
| Version | Fuse terminal, PUSH IN, 4 mm², 250 V, 6.3 A, black |
| Order No. | 2434390000 |
| Type | AFS 4 2C 100-250V BK |
| GTIN (EAN) | 4050118445114 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 68 mm |
| Depth (inches) | 2.677 inch |
| Depth including DIN rail | 69 mm |
| Height |
|
| Height (inches) | 2.913 inch |
| Width | 6.1 mm |
| Width (inches) | 0.24 inch |
| Net weight | 17.751 g |
Temperatures
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |





