Product details
Approvals
| Approvals |
|
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
General ordering data
| Version | Feed-through terminal, PUSH IN, 50 mm², 1000 V, 150 A, dark beige |
| Order No. | 2663300000 |
| Type | A2C 50/70 3FT-N |
| GTIN (EAN) | 4050118896206 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 80.5 mm |
| Depth (inches) | 3.169 inch |
| Height |
|
| Height (inches) | 3.996 inch |
| Width | 80 mm |
| Width (inches) | 3.15 inch |
| Net weight | 466 g |
Temperatures
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |






