Product details
Approvals
| Approvals | ![]() |
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate No. (cURus) | E355547 |
General ordering data
| Version | D-SERIES DRI, Relay socket, Number of contacts: 2, CO contact, Continuous current: 8 A, Screw connection |
| Order No. | 7760056351 |
| Type | SDI 2CO |
| GTIN (EAN) | 6944169739989 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 61 mm |
| Depth (inches) | 2.402 inch |
| Height |
|
| Height (inches) | 3.157 inch |
| Width | 15.8 mm |
| Width (inches) | 0.622 inch |
| Net weight | 42.4 g |
Temperatures
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Ambient temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 35…85 % rel. humidity, no condensation |











