Product details
Approvals
| Approvals | ![]() ![]() |
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate no. (cULus) | E60693 |
| Certificate no. (cULusEX) | E184763 |
General ordering data
| Version | Feed-through terminal block, Screw connection, dark beige, 2.5 mm², 24 A, 800 V, Number of connections: 2 |
| Order No. | 1020000000 |
| Type | WDU 2.5 |
| GTIN (EAN) | 4008190099633 |
| Qty. | 100 items |
Dimensions and weights
| Depth | 46.5 mm |
| Depth (inches) | 1.831 inch |
| Height |
|
| Height (inches) | 2.362 inch |
| Width | 5.1 mm |
| Width (inches) | 0.201 inch |
| Net weight | 7.59 g |
Temperatures
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -60 °C…85 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |








