Product details
Approvals
| Approvals |
|
| ROHS | Conform |
| UL File Number Search | UL Website |
| Certificate no. (cULus) | E312083 |
General ordering data
| Version | D-SERIES DRM, Relay, Number of contacts: 4, CO contact, AgNi flash gold-plated, Rated control voltage: 24 V DC, Continuous current: 5 A, Plug-in connection |
| Order No. | 7760056097 |
| Type | DRM570024LT |
| GTIN (EAN) | 4032248855674 |
| Qty. |
|
Dimensions and weights
| Depth | 35.7 mm |
| Depth (inches) | 1.406 inch |
| Height |
|
| Height (inches) | 1.079 inch |
| Width | 21 mm |
| Width (inches) | 0.827 inch |
| Net weight | 33.836 g |
Temperatures
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Ambient temperature | -40 °C…60 °C |
| Humidity | 35…85 % rel. humidity, no condensation |








